Yüzmenin Önemi ve Faydaları

Bütün dünya yüzmenin önemini biliyor, her geçen gün ilgi artıyor ve yüzme benimseniyor. Dinlenmek, spor, tedavi ve rehabilitasyon için yüzmenin faydaları biliniyor. Bütün bunlardan anlıyoruz ki; yüzmenin, diğer spor branşlarında olduğu gibi, toplum için sosyal bir karakteri vardır. Birçok ülkede yüzme ile ilgili özel kurum ve kuruluşlar bulunuyor. Birçok spor camiası yüzme müsabakalarına büyük ilgi gösteriyor ve bunun heyecanını yaşıyor.


YÜZME İHTİYACI ve ÖNEMİ 

yüzme Yüzmeyi bilen bir insan kendi "hayat sigortasını" yapmıştır ve ayrı bir ortam olan suyun içinde yaşamasını öğrenmiştir. Yüzme yapan bir insan diğer insanlardan daha sağlıklı bir yapıya sahiptir. Güneş, su ve havanın insan vücuduna etkisi; vücut direncini arttırır ve dış etkilere karşı kuvvetli ve sağlıklı olmasını sağlar (mesela, sıcak su ile duş yaptıktan sonra soğuk su ile duş alırsak, kendimizi dirençli ve güçlü hissederiz. İşte yüzme de aynı etkiyi sağlar.) 
Yüzen insan daha çok dinlenir, suda içerisinde iken ağırlığı hafifler, "kuş gibi" rahat eder ve bu ona zevk verir. 
Yüzme "doğal" bir ilaçtır. Mesela; fazla kilolu bir insan zayıflamak istediği zaman yüzme ile zayıflayabilir. Aynı zamanda, zayıf bir insanın da yüzme ile şişmanlayabilmesi çok ilginçtir. 

Yüzme bir terapidir, çünkü kırık-çıkık bir kol veya bacağı tedavi etmek için kullanılabilir, postürel bozuklukları düzeltmek için yardımcı olabilir vs. 

Enfarktüs için modern bir tedavi olan yüzmeyi tüm doktorlar tavsiye etmektedirler (yatay pozisyonda vücudun dolaşım sistemi daha kolay çalışır). 

Yüzme bilen bir insan çok büyük ve özel bir görev yüklenmiştir, başka insanlara yüzme öğretebilir, boğulma tehlikesi geçiren bir insana yardım edebilir böylece bir hayat kurtarmış olur.

Yüzme sadece insanın kendisi için gerekli değildir, etrafındaki insanlar için de önemli ve gereklidir. Cankurtaranlar için uluslararası bir federasyon kurulmuştur ve yarışmalar dahi düzenlenmektedir. 

Fakat en güzel ve zevkli formül; dereceli performans için yüzmedir........ 

KAYNAK: ANA MARIA OLARU, Sportif Yüzme - Teknik, metodik, antrenörlük bilgisi, 1994