İdrar yollarında iltihap varken havuza girsem zararı olur mu?

Kadın sağlığının en önemli unsurları, vajinal sorunlardır. Bu problemlerin başında gelen idrar yolları enfeksiyonu olan idrar yolları iltihabı, havuza girmemeniz gereken durumlardan biridir. İdrar yollarınızı üşüttüğünüz için yaşadığınız sağlık problemi, havuzda veya denizde daha çok yanma hissine neden olacaktır.


Havuz, klorlu sudur. Klor, idrar yolları enfeksiyonunda tehlike yaratacaktır. Deniz ise tuzludur ve mikroplu olabilir. Bu nedenle idrar yolları enfeksiyonunuz varken denize veya havuza girmemeniz gerekir.

İdrar Yolları İltihabı Nasıl Bir Hastalıktır? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

İdrar yolları iltihabı üşütmeniz sonucu ortaya çıkan, tedavi edilmediği durumlarda ciddi sonuçlara neden olan bir hastalıktır. Hem kadınlar hem erkekler bu hastalıktan şikayetçi olabilirler ancak en fazla kadınlarda görülür. Antibiyotik tedavisi gerektiren iltihabi bir hastalık olan idrar yolları iltihabının kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Aksi durumda kadın hastalıklarına da davetiye çıkarılmış olur. Tedavisi için mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Çünkü idrar yolları enfeksiyonu hangi aşamada olduğu ile ilgili olarak kişiye göre değişen dozlarda antibiyotik ile tedavi edilir. Bu nedenle bir başkasının ilaçlarını da kullanmamanız, muayene olarak kendi tedavi programınıza sahip olmanız gerekir.

Havuzdan mantar kaptığınızı düşünüyorsanız bu durumu mutlaka yetkililere bildirmeli, önlem almalarını sağlamalısınız. Mantar enfeksiyonu kalbe kadar uzanabilen, ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.